Tepelná čerpadla

Jak funguje tepelné čerpadlo? Využívají nízkoteplotní zdroj ze svého okolí, konkrétně si energii berou ze vzduchu, země nebo vody. Fungují na opačném principu než chladnička. (Velké množství nízkoteplotního média transformují do menšího množství média o vyšší teplotě – koncentrace tepla do vody) Tato je potom využita k vytápění domů, případně ohřevu užitkové vody. Kromě rodinných domů lze tepelná čerpadla využívat i v administrativních budovách, v bytových domech nebo ve firemních objektech.

Kontaktujte nás

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Využívají nízkoteplotní zdroj ze svého okolí, konkrétně si energii berou ze vzduchu, země nebo vody. Fungují na opačném principu než chladnička. (Velké množství nízkoteplotního média transformují do menšího množství média o vyšší teplotě – koncentrace tepla do vody) Tato je potom využita k vytápění domů, případně ohřevu užitkové vody. Kromě rodinných domů lze tepelná čerpadla využívat i v administrativních budovách, v bytových domech nebo ve firemních objektech.

Tepelné čerpadlo voda voda

Tepelné čerpadlo
voda – voda

Tepelné čerpalo má požadavek na kvalitu topné vody, ať jde o nový systém nebo o výměnu zdroje. Umíme Vám zařídit dostatečně čistou vodu.

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Tepelné čerpadlo
voda – vzduch

Tepelné čerpalo má požadavek na kvalitu topné vody, ať jde o nový systém nebo o výměnu zdroje. Umíme Vám zařídit dostatečně čistou vodu.

Tepelné čerpadlo země voda

Tepelné čerpadlo
země – voda

Tepelné čerpalo má požadavek na kvalitu topné vody, ať jde o nový systém nebo o výměnu zdroje. Umíme Vám zařídit dostatečně čistou vodu.

Tepelné čerpadlo vzduch vzduch

Tepelné čerpadlo
vzduch – vzduch

Tepelné čerpalo má požadavek na kvalitu topné vody, ať jde o nový systém nebo o výměnu zdroje. Umíme Vám zařídit dostatečně čistou vodu.

Montáž tepelných čerpadel Brno, Velká Bíteš, Třebíč a okolí

TČ můžeme nahradit současný nevyhovující tepelný zdroj – elektrokotel, přímotopy konvertory i podlahové rohože, kotel na tuhá paliva, starý plynový kotel, lokální topidla.

Instalaci TČ změnu distribuční sazby elektrické energie. Budete po většinu dne (20 hodin) odebírat elektřinu v nízkém tarifu. Tímto krokem se Vám zlevní i provozní náklady domácnosti.
TČ můžeme použít do nových objektů, starých objektů i pro rekonstrukce – jako základní zdroj. Splitová TČ vzduch-voda standardně vybavena vestavěným (tzv. Bivalentním) elektrokotlem, který se stará o navýšení výkonu při velmi chladném počasí (typicky teploty pod -7°C), což je cca 30 dní v roce. Pro monoblokové řešení lze použít přídavný (tzv. Bivalentní) elektrodohřev. U novostaveb je dnes velmi nízký požadavek na instalovaný výkon tepelného zdroje a TČ ho umí provozně velmi ekonomicky splnit.

Nevyhovujícím se může stát tepelný zdroj z několika důvodů:

Stavební

požadavek na nižší výkon zdroje po komplexním zateplení budovy

Ekonomické

Vysoké náklady na provoz

Legislativní

Nemožnost dále provozovat kotel na tuhá paliva 1 a 2 třídy od 1.9.2024-změna termínu

Ergonomické

požadavek na vyšší komfort obsluhy tepelného zdroje – bez přikládání, starání se o palivo, manipulace s palivem, revize komínů a tak dále

Chlazení tepelným čerpadlem

Můžete tepelné čerpadlo použít také pro chlazení. Největší účinnost mají v tomto režimu systémy vzduch – vzduch nebo ostatní systémy při použití stěnového a stropního vytápění, případně podlahové vytápění.
Vybrat z několika systémů ten správný , který bude nejlépe vyhovovat požadavkům. S návrhem ideálního řešení Vám rádi pomůžeme. Tepelné čerpadlo není to jen cena vlastního zařízení (stroje), ale je nutné také započítat vlastní instalaci. Při výměně zdroje úpravy napojení topného systému. Použití tepelného čerpadla do vodního topného okruhu musíte počítat také s požadavky na kvalitu topné vody případně bude potřeba provést vyčištění původního systému. Všechny tyto služby nabízíme komplexně. Cenu spočítáme včetně těchto prací, na základě individuální prohlídky místa instalace a požadavků zákazníka. Nabízíme také pravidelné servisní prohlídky pro spolehlivý chod Vašeho zařízení.
Účinnost tepelných čerpadel je třeba posuzovat podle topného faktoru SCOP. Sezonní topný faktor ukazuje poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou energií na provoz zařízení. U tepelných čerpadel se nejčastěji pohybuje od 3 do 5. Čím vyšší je, tím účinnější tepelné čerpadlo bude. Rozhodující je i typ tepelného čerpadla pro Vaše spokojené vytápění pomocí tepelného čerpadla.

Jak to tedy je?

Například při topení elektřinou pomocí přímotopů jste spotřebovali za rok 10.000 kWh (což je zhruba celková tepelná ztráta objektu 6kWh) a s TČ s SCOP 4 to bude jen 2.500 kWh a při SCOP 3 to bude 3.333 KWh. Tato úspora vyrovná náklady na pořízení TČ, dle typu a původního zdroje za 6 – 10 let, životnost tepelného čerpadla je obecně cca 20 let, Při pravidelné údržbě a průběžném servisu i více. Pro správnou funkci – Vaši spokojenost je také nutné správné umístění tepelného čerpadla.
Můžete také využít možností dotací – naše firma má patřičné oprávnění a TČ mají také patřičné certifikace. Návratnost s dotací je pak podstatně zajímavější: výměna elektrického kotle za tepelné čerpadlo včetně ohřevu vody se započtením všech prací a materiálu je cca 4-5 let. Návratnost bez dotace výměna plynového kotle a ohřívače vody za TČ s ohřevem vody vyšla na 7-8 let. Když budeme do návratnosti počítat jen rozdíl aktuálních provozních náklady!

V době prudkého růstu cen energií zvažte změnu stávajícího zdroje, který dnes využíváte pro topení. Platí to především pro elektrické topení: kotle, elektrické podlahové topení, konvertory. Také starý plynový kotel, který má za sebou ji třeba 15 sezón se vyplatí vyměnit.
Zpracujeme Vám zdarma individuální cenovou kalkulaci pro celou akci výměna zdroje.

Pro Vaše rozhodnutí je možné navštívit také showroom v Brně pro značku Sinclair, Samsung a v Modřicích pak LG. Po značku NIBE showroom Vám nenabídneme v naší lokalitě. Pro uvedené značky obchodní, certifikovaní montážní a servisní partneři (záruční i pozáruční).
Naše firma nabízí i další značky – Dotaz na konkrétní řešení můžete položit skrze kontaktní formulář v zápatí stránky.

POZOR !!!

včas objednejte výměnu Vašeho kotle za TČ. Dnes jsou limitující možnosti instalačních firem a dostatek materiálu. Není vždy vše skladem, například v červenci 2022 je aktuálně od objednání materiálu 1-4 měsíc do dodání! Naše firma má ve svém skladě nejvíce prodávané komponenty – akumulační nádrže, bojlery a tepelné čerpadla. Ale zdaleka nemá vše.

Topné systémy

Zdrojem tepla je například kotel na plyn, uhlí, biomasu, elektrokotel, tepelné čerpadlo. Teplota topné vody v těchto systémech je 45 až 90 °C. Pro předání tepla se používají:

  • Radiátory žebrované a deskové (starší dům)
  • Radiátory velkoplošné deskové (nový dům)
  • Podlahové konvertory

Systémy velkoplošného sálavého vytápění pracují s nižšími teplotami teplonosného média. Systémy jsou vhodné pro využití energie získané z těchto zdrojů, kterými jsou TČ, geotermální vody, solární energie. Teplota topné vod v těchto systémech je 25 až 35 °C při podlahovém vytápění, 35 až 45 °C při stropním, 45 až 55 °C u stěnového vytápění. Pro předání tepla se používají:

  • Podlahové topení
  • Stropní a stěnové topení

Tento systém při použití tepelného čerpadla také samozřejmě umožňuje chlazení v letním období.
Provádíme úpravy stávajících kotelen i řízení několika zdrojů tepla pro budovu.
Provedly jsme například: úpravu kotelny RD 2 okruhy radiátory (tři podlaží), 2 okruhy podlahové topení (4 rozdělovače), ohřev vody bazénu, ohřev TUV – 3 zdroje tepla, akumulace topné vody, solární termický systém, 2x TČ a to 1x s ohřevem TUV, s vyčištěním celého topného okruhu (radiátory i podlahové topení), izolace potrubí (doplnění a výměna), přepojení některých zdrojů tepla a samozřejmě oprava celého topného systému (ventily regulační a ovzdušňovací).
Řízení zabezpečuje PLC, ovládá 13 oběhových čerpadel, monitoruje 20 teploměrů (zatím), řídí 3 okruhy topné vody na požadovanou teplotu. Zaznamenává všechny události, teplotu – průběh, ovládání místně i dálkově, režimy řízení manuální a AUTO.

Izolace

Pro snížení nákladů na vytápění uvažuje o zateplení. Nabízíme foukánou celulózu (recyklovaný papír) stejně izolační vlastnosti jako třeba polystyren nebo izolační vata. Naše spolupráci firma aplikuje Climatizerr plus – kanadská licence.